کد خبر:2703
پ

اختلاف قیمت فولاد در بازار داخلی و صادراتی، افزایش مجدد قاچاق

  در حالیکه اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و نیما در حال کم شدن است و فرصت طلبان در حال نا امید شدن از انتفاع میان دلار بازار آزاد و دلار بازار نیما هستند، این روزها سیاست وزارت صنعت در کاهش دستوری قیمتهای داخلی مجددا باعث جنبش و تحرکاتی از سوی این افراد برای […]

 

در حالیکه اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و نیما در حال کم شدن است و فرصت طلبان در حال نا امید شدن از انتفاع میان دلار بازار آزاد و دلار بازار نیما هستند، این روزها سیاست وزارت صنعت در کاهش دستوری قیمتهای داخلی مجددا باعث جنبش و تحرکاتی از سوی این افراد برای خرید از بازار داخل و صادرات غیر قانونی شده است. در تماس با تنی چند از فولادسازان مطله شدیم که تماس های بسیاری از سوی مشتریان صادراتی برای خرید داخلی محصولات و پرداخت به ریال دارند. این بدان معناست که خروج غیرقانونی فولاد از مرزهای کشور همچنان فعالیتی پردرآمد برای این افراد می باشد.

در حالیکه در همه جای دنیا قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی تقریبا مساوی و گاها بالاتر از قیمتهای صادراتی است، در کشور ما مشاهده می شود که مسئولین در حال شنا بر خلاف جهت هستند. اختلاف قیمت میلگرد در بازار داخلی و صادراتی با معاملات امروز بورس کالا به حدود ۴۰ دلار رسیده است. حاشیه سودی بسیار جذاب که به خریدار امکان می دهد توان تطمیع افراد مسئول برای خروج کالای خود از مرز را داشته باشد.

از سوی دیگر، خریداران بازار صادراتی که به روش قانونی کالای خود را از مرز خارج می کنند با علم به اینکه فروشنده ایرانی در بازار داخلی قادر به فروش محصول خود بالاتر از ۳۳۰ دلار نیست، اصرار بر کاهش قیمتهای صادراتی تولیدکنندگان کشورمان دارند. امری که در صورت ادامه می تواند پرونده های دامپینگ برای کشورمان در بازارهای صادراتی تشکیل داده و منجر به وضع تعرفه بر کالاهای فولادی کشور شود. از همه مهمتر، باعث خواهد شد که سرمایه و فولاد با کیفیت ایرانی با قیمتی بسیار ارزانتر از سایر بازارها فروخته شده و تنها جیب تاجر خارجی را پر خواهد نمود.

سیاست فعلی وزارت صمت و در راس آن کمیته تنظیم بازار در کاهش قیمت محصولات فولادی به بهانه جلوگیری از ایجاد تورم در بخشهای بالادستی فولاد شکلی بیشتر عوامفریبانه به خود گرفته است. تبلیغ مبارزه با افزایش قیمت فولاد برای آحاد جامعه البته به قیمت خرد شدن استخوانهای بخش خصوصی فعال در این حوزه. رسالت وزارت صمت حمایت از بخشهای صنعتی و نظارت بر عملکرد آنها می باشد، اما به نظر می رسد این وزارتخانه اکنون در روبروی فولادسازان کشور قرار گرفته و گوش شنوایی نیز جهت شنیدن آلام این قشر وجود ندارد. کافی است نکاهی به قیمتهای صادراتی ایران و سایر کشورهای منطقه انداخت تا عمق فاجعه هویدا شود. میلگرد صادراتی ایران هم اکنون حدود ۵۰ دلار زیر قیمت شمش صادراتی سی آی اس و ۱۰۰ دلار زیر قیمت میلگرد ترکیه فروخته می شود. تمامی رسته های فولاد کشور انتظار اقدام عاجل وزارتخانه در جلوگیری از تداوم این پدیده شوم را دارا هستند.

 

منبع : گرم فلز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید