کد خبر:1804
پ

چشم انداز صادرات فولاد چین در ۲۰۱۹ چه خواهد بود؟

  چین بدون شک بزرگترین صادرکننده فولاد در جهان می باشد. صادرات فولاد این کشور طی سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ از ۱۰۰ میلیون تن فراتر رفت و بحرانی در قیمتهای جهانی فولاد پدید آورد. در آن سال ها، حجم بالای تولید و کاهش تقاضا در بازار داخلی، تولیدکنندگان را مجبور به گسیل محصولات تولیدی در […]

 

چین بدون شک بزرگترین صادرکننده فولاد در جهان می باشد. صادرات فولاد این کشور طی سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ از ۱۰۰ میلیون تن فراتر رفت و بحرانی در قیمتهای جهانی فولاد پدید آورد. در آن سال ها، حجم بالای تولید و کاهش تقاضا در بازار داخلی، تولیدکنندگان را مجبور به گسیل محصولات تولیدی در حجم های بالا به بازارهای جهانی کرده بود. این روند به سرعت کاهش قیمتهای فولاد را به دنبال داشت، تا آنجا که بسیاری از فولادسازان چین را مجبور کرد تا در نقطه سر به سر و یا حتی با ضرر محصولات خود را به فروش برسانند و این شرکت ها به ضرردهی رسیدند.

در سال ۲۰۱۷، با عزم جدی دولت برای کاهش ظرفیت های تولید و خارج کردن تولیدکننده های بی کیفیت از مدار کاری از یک سو، و تعریف پروژه های عظیم اقتصادی مانند پروژه راه ابریشم و ساخت ابرشهر ژیانگ آن و تلاش برای کاهش آلودگی هوا از سوی دیگر، تقاضای داخلی فولاد افزایش یافت و عرضه به تدریج کاهش یافت. این امر موجب شد تا صادرات فولاد چین در سال ۲۰۱۷ با افت ۳۱ درصدی نسبت به ۲۰۱۶ به ۷۵.۴۱ میلیون تن کاهش یابد. روند افت صادرات در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یافت. اگرچه دعواهای تجاری چین با آمریکا در سال گذشته تاثیراتی را بر صادرات چین در کل اعمال کرد، اما صادرات فولاد چین به آمریکا حجم بسیار کمی در حدود ۲ درصد را تشکیل می دهد که عدد بالایی برای محدود کردن صادرات فولاد چین نیست.

دلیل کاهش صادرات چین طی سال گذشته را بایستی در عرضه محدود و میزان تقاضای بالای داخلی جستجو نمود. قیمتهای فولاد صادراتی چین نسبت به قیمتهای داخلی پایین تر بوده و البته از قیمتهای وارداتی کشورهای خریدار به خصوص در جنوب شرق آسیا بالاتر است. از این رو، جذابیت محصولات صادراتی چینی ها برای خریداران پایین می باشد. از طرفی، دولت چین به شدت محدودیتهایی را بر روی صادراتی برخی محصولات مانند بیلت اعمال نموده است. بیلت پر طرفدارترین محصول صادراتی از چین است، با ایت حال تعرفه بالای صادراتی این محصول از سوی گمرک باعث شده تا قیمت برای خریداران رقابتی نباشد. صادرات فولاد از سوی چین بیشتر به محصولات کیفی و با ارزش افزوده بالاتر محدود شده است. ین احتمال نیز وجود دارد در صورتی که مشکلات تجاری چین با آمریکا حل نشود، صادرات غیر مستقیم فولاد چین مانند ماشین آلات و لوازم الکتریکی نیز به شدت تحت تاثیر قرار گیرند.

در کل با شرایط فعلی انتظار می رود که صادرات فولاد چین پس از دو سال کاهش در سال ۲۰۱۹ با رشد روبرو شود. البته نگرانی ها مانند افت رشد اقتصادی در آمریکا و اروپا و کاهش سرعت رشد اقتصادی در جنوب شرق آسیا با توجه به بالا بودن ارزش دلار همچنان سایه تاریکی بر این روند پهن کرده اند. انتظار می رود صادرات فولاد چین امسال نیز همچنان زیر ۸۰ میلیون تن باشد که نقطه امنی برای دیگر صادرکنندگان و قیمت جهانی فولاد می باشد.

 

منبع : Planner

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید