کد خبر:1287
پ

تحلیلی بر بازار سنگ آهن پس از حادثه پیش آمده برای واله

  بعد از فاجعه شکسته شدن سد باطله های شرکت واله برزیل عرضه سنگ آهن در سطح جهان توسط این شرکت کاهش خواهد یافت . البته هزینه ها و کرایه های حمل نیز در اثر این حادثه افزایش می یابند . برخی تحلیلگران معتقدند بزودی کاهش عرضه روی می دهد اما برخی دیگر مازاد عرضه […]

 

بعد از فاجعه شکسته شدن سد باطله های شرکت واله برزیل عرضه سنگ آهن در سطح جهان توسط این شرکت کاهش خواهد یافت . البته هزینه ها و کرایه های حمل نیز در اثر این حادثه افزایش می یابند . برخی تحلیلگران معتقدند بزودی کاهش عرضه روی می دهد اما برخی دیگر مازاد عرضه را ماندگار می بینند البته کمتر از سالهای قبل است و همچنان از افزایش قیمت ها حمایت می کند .

بازار سنگ آهن قطعاً با ۲۰ میلیون کاهش عرضه از سوی واله روبه رو می شود اما برنامه این شرکت برای انهدام دیگر سدهای باطله در یک دوره زمانی سه ساله موجب کاهش ۴۰ میلیونی عرضه سنگ آهن توسط این شرکت خواهد شد که در کل ۱۰ درصد از کل تولید واله است . گفته می شود بخشی از این کسری تولید از طریق بالا بردن فعالیت در دیگر معادن واله جبران خواهد شد .

برخی تحلیلگران اعتقاد دارند کسری تولید این شرکت کمتر از ۴۰ میلیون تن خواهد بود و برخی دیگر ظرفیت مازاد تولید در دیگر معادن واله را سالانه ۵۰ میلیون تن برآورد کرده اند . پیش از این تخمین زده شده بود در سال ۲۰۱۹ تولید سنگ آهن در سطح جهان ۴۲ میلیون تن افزایش یابد که ۱۶ میلیون تن آن از معدن میناس ریو شرکت آنگلو آمریکن در برزیل تأمین می شد و کاهش تولید واله هم قطعاً بخشی از این رشد پیش بینی شده را از بین خواهد برد .

اگرچه کاهش عرضه سنگ آهن کمتر از پیش بینی ها هم باشد اما فرصت برای بالا بردن تولید در دیگر معادن وجود دارد بنابراین تا نیمه دوم سال ۲۰۱۹ روند روبه رشد تولید سنگ آهن متوقف نخواهد شد . در این مدت هم واله می تواند موجودی ۱۲ میلیون تنی خود را که در ۹ ماه ابتدای سال ۲۰۱۸ انباشه کرده وارد بازار نماید در نتیجه عرضه سنگ آهن در سال جاری میلادی می تواند همچنان در سطح ۳۴ میلیون باقی بماند .

تحلیلگران بانکهای استرالیا و نیوزلند همچنان هشدار می دهند که بازار سنگ آهن در سال جاری با کسری ۱۰ میلیون تن مواجه می شود در حالیکه پیش بینی قبلی آنها کسری ۱۵ میلین تن بوده است و ضمناً با تأثیر پذیری از حادثه شرکت واله پیش بینی های این تحلیگران برای تقاضا در هند و چین هم مورد تجدید نظر قرار گرفته است .

در کوتاه مدت این شرایط مبهم بوجود آمده قیمت ها را تحت تأثیر قرار می دهد و حتی تا ۱۰۰ دلار برای عیار ۶۲ درصد تحویل چین خواهد رساند که قبل از این اتفاق ، ۷۳ دلار بود . کاهش شدید عرضه می تواند به میزان ۶/ ۱ میلیارد تن از محموله های دریائی بکاهد که این کمکی بزرگ به رقبائی چون ریوتینتو ، بی اچ پی و آنگلو آمریکن است درحالیکه هزینه های فولادسازان را هم افزایش خواهد داد .

کاهش تولید و عرضه سنگ آهن توسط شرکت واله می تواند بر سیستم حمل و نقل دریائی هم نتایج ناگواری داشته باشد زیرا حجم محموله های ارسالی از برزیل به چین و بنادر اروپا کاهش می یابد .

 

استیل پرایس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلیدواژه : سنگ آهن ، واله
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • jahankavoshan.com ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ / ۳:۱۴ ق.ظ
  0 0

  بهترین وبسایتی که تاحالا
  دیدم.ازتون متشکرم

 • ست اداری ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۷:۰۴ ب.ظ
  0 0

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید